The Annotated Chronicles - M. Weis a T.R. Hickman

Poznámkami tvůrčího týmu doplněné vydání Kronik? Povinnost pro fanouška Dragonlance!
Napsal Dalcor
Když v dubnu roku 1984 vydala společnost TSR knihu nazvanou Dragons of Autumn Twilight, první díl z trilogie založené na (v té době již oblíbené) hře Dragonlance a na jejich prvních čtyřech dobrodružstvích, netušila, co tím začíná. Vznikla sága, jež se udržela mezi nejlépe prodávanými knihami po dlouhých sedmnáct let. Dragons of Autumn Twilight napsala začínající dvojice autorů Margaret Weis a Tracy Hickman. Právě příběhy hrdinů této ságy odstartovaly úžasnou kariéru obou spisovatelů.
V roce 1999 mělo Dragonlance 15. výročí od založení. V té době skomírající sága potřebovala vzpruhu. A jaká lepší vzpruha pak může být, než návrat oblíbených autorů k nejoblíbenějším knihám. A tak, již pod křídly firmy Wizards of the Coast, vyšla celá trilogie znovu. Margaret Weis, Tracy Hickman a vůbec celý tvůrčí tým si zavzpomínal na „historky z natáčení“, připojil zajímavé poznámky a doplnil tak klenot mezi knihami tohoto vydavatelství. Kompletní trilogie byla vydána jako jedna kniha v pevné vazbě, v novém designu odpovídající Pátému věku pod názvem The Annotated Chronicles. Rozdělení na tři díly zůstalo, obsahem tedy jsou Dragons of Autumn Twilight, Dragons of Winter Night a Dragons of Spring Dawning, včetně všech básní Michaela Williamse. Kniha má novou předmluvu od Tracyho Hickmana, nejvíce však na ní zaujmou poznámky tvůrčího týmu. Skoro na každé stránce z celkového počtu jednoho tisíce tři sta jedenácti stran je anotace věnovaná ději, postavám nebo zákonitostem světa, ve kterém se pohybujeme. Dozvíme se, jak vznikalo Společenstvo kopí, jak funguje magie, o vzniku panteonu a mnoho dalších a dalších zvláštností, které nás uvádějí v úžas a poukazují na široký rozhled autorů a celého týmu. Zjistíme například, že magický jazyk Krynnu je založen na Indonézštině, kterou se Tracy Hickman naučil, když v Indonésii sloužil jako misionář. Řada věcí nás překvapí, něco věrní čtenáři tušili. Zajímavé jsou pasáže, které potom autoři přepracovali nebo kde sami upozorňují na chyby v kontinuitě ságy (i když jich moc není).
Narozdíl od českých vydání knih Dragonlance jsou všechny díly ilustrované. Každá kapitola má úvodní ilustraci, obrázky často vysvětlují některá místa v textu (mapa hvězdné oblohy, Paladin, Charasovo kladivo), samozřejmostí jsou i původní barevné obrazy z kalendářů, knih a modulů z doby počátku ságy od Larryho Elmora. Jistě si povšimnete, že spolu se ságou se vyvíjeli i její malíři (porovnejte tehdejší obrázky a nové práce Larryho Elmora). Obálku maloval Todd Lockwood. Dračí kopí, bratři Majerovi a zlatý drak – co jiného chtít od Dragonlance? I mezi ostatními výbornými obálkami TSR a Wizards of the Coast určitě vyniká. V knize snad nenajdete překlep (pravda, v množství anglického textu se hledá těžko). To svědčí o výborné redakční práci. Úprava knihy celkově je vysoko nad běžným standardem. Svědčí to o pozornosti, kterou těmto sběratelským knihám vydavatel věnuje. Těžko budu hledat nesrovnalosti v textu, nejsem rodilý mluvčí. Angličtinu jsem studoval čtyři roky a z pozice průměrného znalce musím konstatovat, že kniha je dobře čitelná a lehce srozumitelná. Jazyk je na vysoké úrovni, schopnosti obou autorů bych přirovnal až k mistru Tolkienovi. Práce se slovníkem by požitek ze čtení zkazila. Oba autoři nezapřou, že dělají i herní design a pána jeskyně. Často se vyžívají v dlouhých popisech a hrají si s fantazií a obrazy. Je vidět, že kniha není určena těm, kteří zbožňují přímočaré akčnější příběhy (David Eddings, Robert A. Salvatore). S tradiční americkou nadsázkou tvrdil jeden z kritiků NY Times, že pro začínající čtenáře žánru fantasy lze doporučit Tolkiena a právě Dragonlance Chronicles. Já se s jeho názorem plně ztotožňuji. Všechny hlavní postavy jsou vykresleny do hloubky a žádný z „Hrdinů Kopí“ vlastně hrdinou není (možná s výjimkou Sturma Ostroměče). Každá z postav má nějakou chybu, topí se v nejistotě nebo ji žere tajemství minulosti. Ani vedlejší postavy (a že jich je požehnaně) však nejsou odbyty. A o čem kniha vlastně je? Každý díl trilogie má vlastní příběh, spojuje je však jedna nit - válka a nutnost zachránit rovnováhu dobra a zla.
Dragons of Autumn Twilight
Po pěti letech se schází skupina přátel v hospodě Poslední domov. Hledali odpovědi na otázky, jež je trápili, shromažďovali důkazy o starých bozích, jež opustili Krynn před více než třemi sty lety. Našli však jen falešné kněží, nedůvěru a bezmoc. Celým světem se šíří šeptanda o válce. Když přátelům spadne do klína magický artefakt nesmírné moci, jsou nuceni utéct před silami temnoty a před válkou. Díky společné víře a vyšší vůli naleznou to, co tak vroucně hledají.
Dragons of Winter Nights
Dračí armády okupují obrovská území. Draci, stvoření z legend a mýtů, se vrátili. Nic už není nemožné. Jenže draci zla měli vždy protivníky. Nádherná stvoření se šupinami z ušlechtilých kovů. Kde jsou Paladinovi draci? Hrdinové přinesli světu víru, nyní musí najít i odvahu ubránit své domovy, životy a čest.
Dragons of Spring Dawning
Hrdinové si konečně uvědomují, že Krynn stojí na pokraji zkázy. Temná královna usiluje o návrat na svět, ze kterého ji kdysi vyhnali Huma Drakomor, draci dobra a Dračí kopí. Všechny zatím svobodné národy se i přes rozbroje musí spojit. Vojsko nových spojenců, vedené mladou princeznou, jež byla vyděděna otcem i pyšnou rasou elfů, musí prokázat své schopnosti a osvobodit celý svět zpod stínu křídel draků mocných dračích armád královny temnoty.
Podobný příběh nevidíme poprvé. Jenže Margaret Weiss a Tracy Hickman nám ho podávají ve výborné podobě, které se málokteré dílo vyrovná. Tato kniha je bezpochyby určena fanouškům Dragonlance. O tom není pochyb. Tomu odpovídá její rozsah a cena. Ty, kdo nechtějí obětovat skoro 35 USD, mohu ale utěšit. Kroniky jsou znovu vydávané anglicky a nakladatelství Návrat chystá český dotisk obou verzí s novým designem - obálku ilustroval Matt Stawicky místo Larryho Elmora apod.
Pro fanouška Dragonlance neexistuje lepší kniha než The Annotated Chronicles. I já jsem jeho velkým fanouškem (i obou autorů), proto se mi těžko „objektivně hodnotí“.
Hodnocení: Autorské 10/10, za redakční práci 10/10
The Annotated Chronicles Weis Margaret a Hickman Tracy
TSR Inc. 1999, obálka Todd Lockwood, 1311 stran, vázaná, 34.99 USD, ISBN 0-7869-1526-9, TSR21526
Obsahuje Dragons of Autumn Twilight, Dragons of Winter Night a Dragons of Spring Dawning.
Česky po jednotlivých dílech - Návrat v roce 1995. Názvy knih: Draci podzimního soumraku, Draci zimní noci a Draci jarního úsvitu
Jazyková úprava Hair.
Napsal Dalcor 16.03.2007
Diskuze k tomuto článku již probíhá, můžete se přidat zde.
Obsahuje 3 příspěvky.
ČAS 0.10012888908386 secREMOTE_IP: 44.211.26.178