Knihy

Dalcor
13.8.2009 20:06
Margaret Weiss a Tracy Hickman
Blaine píše:
Dalcor: No skoda jen, ze ty veci, ktere pisi Weiss a Hickman se mi moc nelibi. Mam Draky Podzimniho soumraku az Jarniho usvitu (nebo jak se to jmenuje) a ty knizky postradaji kvalitu, kterou by me skutecne pripoutali ke svym strankam. Snad jenom scena se zelenym drakem v elfim kralovstvi je hodne dobra. A epicky souboj mezi Kitiarou a tou elfkou je taky ctivi. Ale treba zaver Jara je tak spatne napsany, ze jsem se stydel, ze jsem ho cetl. Cela prvni knizka trpi klasickymi priznaky "zapisku ze hry", teda aspon ja je tam vidim. Skoda, vychazi toho hodne, ale vubec me nelaka si neco z toho koupit.


Diskuze přesunutá z jiného tématu. Co si opravdu myslíte o knihách a vůbec autorech Margaret Weiss a Tracy Hickman?
Autorská citace #41
17.8.2009 12:47 - Dalcor
Noir: No napsal - 2x. Jednou jsem si to jen sám dosadil :)

Řemeslná kvalita nejde ruku v ruce s čitatelností a tedy i oblíbeností. Noirův stylistický mág Tolkien se nedá číst.

DL určitě není kulturní fenomén typu Batmana, nebo Star Wars. Což jsou, zvlášť v současnosti, již mainstreamová témata. Která se vyvinula z fandomu. Na druhou stranu - málokteré fantasy to dotáhlo na filmové (nebavme se o kvalitě) zpracování.

Pravda je, že současné DL je drženo nad vodou spíše romány Knaaka, či Piersona. MW a TH po několika sporech s Hasbro nic nepíšou. A o tom jak se mi líbí Ztracené Kroniky už jsem se několikrát vyjadřoval. Je to také proto, že způsob jejich psaní a především neinvenční High Fantasy se už moc nenosí.

Tady souhalsím s Noirem že recykalce Hrdinů kopí je ku škodě. Na druhou stranu, knihy jako Rise of Solamnia, která má značku Dragonlance, ale je to spíše paralelní vesmír, což je military fantasy, nebo Renegade Wizards dávají novou krev.

Osobně by mě momentálně nejvíce zajímala Kingpriest Trilogy od Chrise Piersona, který popisuje anakinovský vzestup kněze krále.
Autorská citace #42
17.8.2009 12:50 - Colombo
Problém je, že Tolkien nepsal fantasy. On se snažil přiblížit starým ságám.
Autorská citace #43
17.8.2009 12:53 - Geralt
Colombo píše:
Problém je, že Tolkien nepsal fantasy. On se snažil přiblížit starým ságám.

Jenže upřímně - kolik lidí to dnes ví a vnímá Pána prstenů jinak než jako fantasy? (Ne nutně na tomhle fóru, ale obecně).
Autorská citace #44
17.8.2009 12:58 - Argonantus
Geralt:

Jsem zastáncem školy, která považuje vícerozměrnost postav celkem za ptákovinu; nicméně si dovoluji namítnout, že Boromir je dočista rozervaný hrdina; v Aragornovi zápasí smutek kvůli tomu, že strhl do smrtelnosti svoji milou; nechce být králem světa, ale musí (totě situace!); Gandalf je komplikovaný mix mezi bohem a obyčejným čarodějem (jak se na takového Odina vlastně sluší); hobiti prošli velkolepou proměnou (patrnou při Vymetení kraje); zkrátka, jednorozměrní jsou jen trpaslík a elf.

Osobně myslím, že jasný rozdíl mezi Pánem prstenů a Dragonlance je zejména v kompozici a ve vztahu k mýtu. A že Dragonlance může navazovat na Pána prstenů, kdežto obráceně nikoli.
Autorská citace #45
17.8.2009 13:00 - noir
Argonantus: Já to myslel jinak, jen jsem se asi špatně vyjádřil. Spíš že ve velké zemi se může fenoménem stát i něco, co procentuálně zdaleka nezasáhne tolik lidí, co v malé.
A DL rozhodně na západě není fenomén srovnatelný s příklad, které uvádíš. Kromě zapálených hráčů o nich téměř nikdo neslyšel. Svědčí o tom i fenomenální neúspěch filmu - nikomu nestálo za to udělat ho pořádně.



Geralt: No rozhodně že jo. Postavy jsou v Tolkienovi zcela monochromtické. Je to dáno především povahou toho díla, které se má podobat mýtům. Tolkien se nesnažil psát román, on se snažil vytvořit svět s legendami a mýty. Že by dokázal psát psychologický román, to rozhodně ne. Jenže DL je prostě jen kopie kopie kopie.
Autorská citace #46
18.8.2009 08:55 - Argonantus
Dalcor píše:
Řemeslná kvalita nejde ruku v ruce s čitatelností a tedy i oblíbeností.


Sakra, to je bohatá věta. Asi s ní lze souhlasit. Dan Brown píše celkem matně, Asimov píše matně, Sapkovski sice psát uměl, ale z neznámých důvodů to zapomněl.

Nicméně nějak z toho nevyplývá tento závěr:
Píše:
Noirův stylistický mág Tolkien se nedá číst.


Především nesouhlasím s tím, že implikační výrok musí fungovat i v protisměru; tedy, že pokud někdo píše dobře, není oblíben; i takový fajnšmekr stylu jako Bradbury nebo Poe mají spousty fandů.

Podruhé to, že knihu nemůže číst Dalcor - což je možné - nebrání sto milionům lidí, aby si to přečetli.
Autorská citace #47
18.8.2009 09:38 - Merlin
No, nebudu mít tak dlouhé a dílorozebírající popisy, ale:
DL jsem četla asi 6-10 knih (nepamatuju se přesně), ale bylo to v patnácti šestnácti letech (možná pak ještě o pár let později). Když jsem se to pokoušel čít teď, nedokázal jsem to. přijde mi to strašně jednoduchý a má to pro mě divný styl. Tak jak jsem vyčítal Faistovi jeho dokonalé hrdiny a happy endy, tak vyčítám DL jednoduchost, předvídavost a "bezduchost".

Jak říkám, jako teenager hltající jakékoliv fantasy jsem to četl jedním dechem, dnes už mám ale rád kvalitni díla a to DL určitě nejsou.
Autorská citace #48
18.8.2009 09:50 - Faire
Brána smrti je od stejných autorů? Ta mi přišla dost dobrá...
Autorská citace #49
18.8.2009 11:47 - Dalcor
Mám tu zkušenost že většina lidí se nedostane přes první kapitolu LOTRa. Osobně jsem LOTRa přečetl tak 10x. A musím říct že čím častěji ho čtu, tím méně nadšený z něho sem.

U Kronik a Legend se mi to nestalo.

Ano Brána smrti je od stejných autorů a to jsem nedočetl (ani s odstupem času na druhý pokus) ani celou orvní knihu.

Sapkowski není autor na dlouhé romány, abych řekl rpavdu romány o Zaklínači sjem četl jednou a to jsem se musel nutit.

Argo můžeš mi prosím říct čím je rozerván Boromir?

Jo a Noire až budu mít někdy čas tak se vrátím ejště k těm hrdinům z lidu. Tvůj poslední příspěvek na dané téma se mi nelíbíl pro jeho zavádějící ukazatele.
Autorská citace #50
18.8.2009 11:57 - Dalcor
Fantasy a Sci-Fi bestsellers

Žebříček pravděpodobné prodejnosti, údaje o Kronikách jsou za dekádu, tj 10let, ale Kroniky mají 25let. A bavíme se samozřejmě pouze o anglickém vydání.

9) Margaret Weis & Tracy Hickman (c. 20 million)
This one was a bit of a guesstimate, coming out of discussions over these two authors' success on a message board several years ago. The figure is certainly highly plausible, with TSR claiming that more than 4 million copies of their Dragonlance Chronicles and Legends trilogies by themselves had been shipped in less than a decade, and this doesn't account for their gaming products, other Dragonlance books and numerous non-Dragonlance novels, many of which have been bestsellers as well.
Autorská citace #51
18.8.2009 12:05 - Merlin
Jo..DL je dobrý na čtení ve vlaku, jako paperback..jako byly jednorázovky typu Stopy hrůzy a různý westerny. Člověk nemusí přemýšlet, hrdina je hrdina a zloun je zloun. POkud navíc znáš ADnD, je to bonus, když vidíš "jak byly ty postavy hrány".
Autorská citace #52
18.8.2009 12:09 - Argonantus
Dalcor:

No vida; 20 milionů je hodně slušný výsledek. To už je fenomén.

Stran začátku LOTR - už jsme to někde řešili na Ardě, kde je to místně příslušné; začátek románu je bezesporu divný, a to proto, že mistr si dlouho nebyl jist, o čem to vlastně bude (původní koncept byl, že Bilbo jde na dnovou výpravu, neb mu došly prachy; doufám, že to zní patřičně děsivě).
Skutečný začátek knihy, který překvapil samotného autora, je jezdec v Kraji, který hledá hobity (a ti se skrývají pod nějakým pařezem).
Což mi připomíná, že bych měl dát k dispozici starší článbek o této věci.

Boromir je v zásadě slušný chlapík. Rytíř bez bázně a hany, syn Správce, a má rád mladšího bratra (který mu tak trochu závidí).
Nicméně se mu najednou dostanou do rozporu dvě různé povinnosti; povinnost poslouchat otce (a šéfa), s povinností splnit rytířský úkol, ke kterému se zavázal (nicméně mu moc nerozumí). Jedna z těch věcí musí nutně krachnout. Zpočátku zradí Společenstvo (ve prospěch otce), ale v poslední chvíli se mu rozsvítí a zahyne při obraně dvou členů Společenstva (byť méně podstatných).

V názoru na Sapkovského jsme zcela zajedno; dost se mi líbily povídky, některé mne dokonce nadchly... a naopak, zdrcujícími jedovatostmi na účet pentalogie zaplňuji internet už mnoho let. To zase zlatí Weiss a Hickman.

Hrdinové z lidu mne nikdy nebrali; od školních let jich mám plné zuby. Ať žijí hrabata a kapitalisti!
Autorská citace #53
18.8.2009 12:36 - Faire
Ad Boromir: další konflikt je jistá soutěž mezi ním a Faramirem - konec konců si přivlastní jeho věštecký sen a vydá se sám na výpravu, na které vůbec neměl být. Stejně tak nedůvěra vůči jiným národům, nebo nechuť vůči exilovému králi jsou nosné momenty.
Autorská citace #54
18.8.2009 13:31 - Dalcor
Těch 20 milionů je všechno nejen DL, zato 4 miliony Legend a Kronik je od roku 1984 asi do roku 96 kdy TSR zkrachovalo. Od té doby po masivní podpoře od WOTC/HASBRO si myslím že ta prodejnost je stejná ne-li větší (pod WOTC jsem viděl už asi 4, nebo 5 různých verzí).

Kolik je čistě prodaných Kronik, těžko říct.
Autorská citace #55
18.8.2009 13:38 - Argonantus
Aha, uteklo mi, že Weiss a Hickman dělají taky něco jiného, než Dragonlance (TSR jistě, ale těch 20 milionů se podle toho odkazu spíš vztahuje k těm dvěma autorům...)
Autorská citace #56
18.8.2009 15:52 - Dalcor
samozřejmě se to vztahuje na všechno - Imho jednom DL z toho čísla může dělat tak 14 milionů (všechyn knihy, nejen Kroniky)
Autorská citace #57
18.8.2009 20:05 - Colombo
Píše:
Mám tu zkušenost že většina lidí se nedostane přes první kapitolu LOTRa. Osobně jsem LOTRa přečetl tak 10x. A musím říct že čím častěji ho čtu, tím méně nadšený z něho sem.

U Kronik a Legend se mi to nestalo.


To vyjadřuje pouze tvou obscesi DL, protože já taky můžu Maye (ne Karla) a přitom nejsou lepší civilizací než jakákoliv jiná. Já jsem si prostě vybral Maye, jako svůj koníček.
Autorská citace #58
18.8.2009 21:07 - Jerson
Jen tak na okraj, kolik se prodalo Lotra? Mám dojem, že pokud se udává žebříček celkové prodejnosti, tak je to:

1. Bible
2. Lotr
...
Autorská citace #59
18.8.2009 22:47 - Colombo
Jerson: omg, wtf?
1. Korán
2. Tóra (židi to kupují ve velkém nákladu do zásoby, snaží se být nejprodávanější, he!)
3. Bible
4. Lotr
Autorská citace #60
18.8.2009 22:59 - Jerson
Popravdě - a není to jedno? Druhé nebo čtvrté místo ...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

ČAS neregistrovaní : 0.0018830299377441 sec;
Nenalezeny žádné záznamy.
1 až 20 z 25 >
ČAS 0.074411869049072 secREMOTE_IP: 3.235.130.73