Knihy

Geralt
14.1.2009 14:31
Po Kronikách a Legendách, které se staly základními kameny Dragonlance, se představila koncem loňska na pultech českých knihkupectví další ucelená trilogie ze světa Dračího kopí – Válka duší.
Autorská citace #1
14.1.2009 14:31 - Dalcor
Geralt píše:
Nebo přinesou podobné rozpaky, které se mezi některými fanoušky rozhostily po četbě Draků letního žáru?
Co jsi tím chtěl říct?

Mimochodem třeba použití šotka považuji za jeden z nejlepších nápadů který v trilogii je. A pro jeho příchod si udělali autoři msíto už v Dracívh letního žáru.

Celá zápletka Války duší, o které nechci spoilovat, a která je dále rozebrána například v Minotauřích válkách je bohužel psoeldní záchrana sággy Dragonlance, která se alespoˇn v těchto dvou trilogiích povedla. Bohužel kvalita dalších prací, ať už jsou to ztracené kroniky, nebo tzv budovatelské série, jde kvapem dolů.

A já musím říct že už se netěším ani na nové knihy Margaret S Tracym. Momentálně není série, či kniha z poválečného období, která by mě zaujala a která yb byla kvalitní.

Pro zájemce - více o Kerian a Gilthasovi se dočtou v the Puppet King a the Lioness což jsou velice kvalitní počiny... naopak příšernou budovatelskou trilogii Elven Nations (viz mé recenze) raději vynechte. Kiryn Hvězdbríza pokud vím nevévodí žádné knize.

Každopádně díky za recenzi, těším se na další.
Autorská citace #2
14.1.2009 17:49 - sirien
No, nijak se netajím tím, že s vyjímkou Raistlina a Kitiary považuju celou sbírku Hrdinů kopí za poměrně špatně napsané případně dost nezvládnuté charaktery a onen zmíněný "výrazný osobitý dojem" mě moc nedojal, takže jestli se hrdinové nové ságy typově odlišují, tak to skoro stojí za pokus zkusit... hezká recenze, ale bez přečtení recenzované knížky se netroufám moc hodnotit
Autorská citace #3
14.1.2009 21:14 - Geralt
Dalcor:
Narážím některá hodnocení Draků letního žáru, která jsem četl. Často si tam lidé stěžovali, že samotný závěr byl až příliš drastický a nenechal kámen na kameni, plus řada dalších výtek. Např. právě na Amazonu to Draci Letního žáru poměrně tvrdě schytali - tři a půl hvězdičky z pěti, ale zejména spousta negativních komentářů, takže sem považoval za užitečné reflektovat takhle početně zastoupený názor.

Co se dalších knih z Pátého věku týče, různé zkazky vyznívají docela rozpačitě (zejména kolem Rabeových knih), ještě jsem je nečetl.

Momentálně mám půjčeného Kaze, takže materiál k recenzím je. ;)

Sirien:
Odlišují, ale imho hloubkou rozpracování oproti těm z Kronik/Legend. Přeci jen, když se řekne Sturm, Flint nebo Tika, vybaví se mi vždy něco, co je vystihuje/jednou větou stručně popíše. U Gilthase, Gerarda a dalších mám problém něco podobného najít. Ale klidně si zkus Válku duší přečíst, a pak se s námi poděl o dojmy.
Autorská citace #4
15.1.2009 00:09 - Dalcor
Jenže problém ukončení Draků letního žáru není problémem literárním ale herně-designerským ;-)

Siriene já za vyloženě špatně napsanou zase považuji Kitiaru, naopak charakterizace jednotlivých postav mi přijde fér a v porovnání se zázraky jaké v knihách můžeme najít doteď. S čestnou vyjímkou intelektuální fantasy, která odporuje tomu proč fantasy jako žánr vzniká (New Weird, Gormengahst, Norrel...). Ano věčný argument:"je to jako zápisky z dračáku" jsou na místě, ale to přesně je zadání knihy. Porovnejte s umělůeckým přínosem knih vycházejícíh z Dračíhou doupěte, potažmo Asterionu. A nemůžu si pomoc, pořád kroniky hravě překonávají 90% fantasy produkce od 80tých let do současnosti co se týče literární kvality. A co se týče přístupnosti textu tak je rozhodně čitatelnější než Pán prstenů.

Na druhou stranu je třeba říct že vrcholem práce Hickmana s Weisovou jsou jednoznačně Legendy (a Brána smrti, kterou sjem nečetl). Ztracené kroniky jsou vyloženě hnus a editora ságy Dragonlance bych nakopal za tento výmysl. Do Dark Disciple jsem se nepouštěl, Kangův regiment je zajímavý, ale chvilkami úplně blbý. Válka duší je snaha o záchranu co bylo jednou pokaženo). Nemůžu to svádět jen na MW a TH, protože jestliže zadání knihy říká napište 400 stran které se vejdou mezi první a druhej díl Kronik, pak musíš cucat z prstu. Nehledě na to že se vracíš k textu který jsi napsal před 25 lety, který sice znáš ale detaily už se ti dávno vykouřili z hlavy. je logika že kvalita prostě musí být sestupná. V neposlední řadě je důležité i to že Hickman s novou myšlenkou už nějaký pátek nepřišel a stylem vyprávění zamrzli v osmdesátých letech. Řekněme si na rovinu - Dragonlance v podobě z 80tých let je morálně přežité. Nehledě na to že morální kázání nám servírují bejsbolkou mezi oči. Noví autoři, snad asi s vyjímkou Chrise Piersona, nedokáží do Dragonlance přinést něco novégho. A ty staří zůstali ve stejných kolejích.

Jean Rabe je zajímavý autor, který osciluje na hranici mezi kvalitou a průserem i v rámci jedné knihy.

Osobně jsem tahal hodnocení spíše z Dragonlance com, než z Amazonu, protože mě zajímá hodnocení fanoušků Dragonlance a ne celého světa.

Ale pozor abych se tady jasně vyjadřoval - to co v Dragonlance považuji za shit, hravě překonává knihy typu Warcraft, Diablo a spol... To je teprve tahač peněz s nulovou kvalitou (S čestnou vyjímkou druhé poloviny Rytíře Galéna).

A to jste nečetli Efly a Trpoše :-)
Autorská citace #5
15.1.2009 01:52 - sirien
Píše:
Siriene já za vyloženě špatně napsanou zase považuji Kitiaru

Přiznám se že soudím jenom ze základní trilogie, její předehru ani nic moc dalšího jsem nečet.

Píše:
Porovnejte s umělůeckým přínosem knih vycházejícíh z Dračíhou doupěte, potažmo Asterionu.

bohužel neporovnám, vyhybám se obloukem... stejně jako Warcraftu a spol (z toho sem čet první dva díly jedný trilogie a i s navýšenou sebekritičností klidně prohlásim že moje povídky maj větší zábavnost i kvalitu a kdyby mi někdo za ten čas zaplatil tak tu knížku napíšu minimálně stejně, a to bych musel mít fakt blbou slinu... fakt zlo)

Od W&H mám osobně nejradši Temný meč - z toho co jsem četl. I když čtyřka kapku pokulhávala, ale i tak. A dokonce tam svýho černocha (DL šotka... prostě toho kokota co musí dělat amerikanistický kraviny aby byla psina) pojali výjimečně tak dobře že místo toho aby mi lez krkem sem si ho (Simkina) dokonce i oblíbil.
Autorská citace #6
21.1.2009 21:57 - Malfin
Mě ve Válce duší Tass připadal zpočátku taky jako trn. Vadil mi, neseděl mi tam, neměl tam už co dělat. Mám z toho stejné pocity jako Geralt - zpočátku byl navíc, postupně se ukázal fajn. Zpočátku mi přišlo jakoby ani nevěděli co s ním...

Kitiara podle mě nedostala moc prostoru. Aspoň co jsem četl. K předehrám s Kit v hlavní roli jsem se dostal, ale nebylo to něco co by mi nedalo spát. Právě naopak. Cesta na Měsíc mi přišla příliš ulítlá. A Kit se Sturmem mi připadli umělí a nesví v takovém příběhu. Ale už je to dlouho co jsem to četl.

Celou Válku duší, ale hodnotím dobře. První díl - pomalý, vlažný rozjezd. Druhý díl - vrchol, kdy čtenář hltá každou kapitolu. No a třetí - rozuzlení.

Ale přesto souhlasím s Geraltem - Kroniky a Legendy jsou jen jedny! Těžko překonat něco co tak ovlivnilo tolik jiných. Jestli jen my nemáme přehnaná očekávání.
Autorská citace #7
22.1.2009 08:33 - Dalcor
Nejlepší scéna ve Válce duší je na Věži Sluncí a dále V Palanthaské věži se Zlatolunou.

Mě Tas nepřekážel, on byl jediný kdo dokázal příběh vrátit tam kam má... A jednozančně Tas je nejoblíbenější Hrdina...
Autorská citace #8
22.1.2009 09:39 - Malfin
Měl tam své místo, to nepochybně. Ale nemůžu si pomoci, ze začátku byl pro mě navíc. Neseděl mi tam. Postupně to ustoupilo. A nebo to bylo tak dobře vykreslené, protože i Tas se tak cítil - nepatřím sem, nemám tady už co pohledávat, tahle doba již není pro mě, nepoznával své přátelé (ty, kteří ještě žili). Otázkou je jestli to nebylo záměrem, aby si čtenář uvědomil, že Tas musí zempřít.
Autorská citace #9
5.3.2009 20:35 - Geralt
Malé upozornění, přidal jsem ke článku anketu, takže můžete hlasovat jak se vám líbila Válka duší.

(Totéž u Minotaura Kaze - tady.)
Autorská citace #10
5.3.2009 22:49 - schleitr
Dost mě překvapuje jak často jsou tady stavěny knihy z Asterionu vedle Warcraft a Diablo.Připadá mě to jako "špinění" Asterionu.
Asterionské věci jsou fan záležitost jeho tvůrců(narozdíl od na hrách postavených sérií,které jsou psané za účelem vídělku)...A z drtivé většiny mají dost daleko do "zápisu z dračáku"
Autorská citace #11
5.3.2009 23:24 - Alnag
schleitr píše:
Asterionské věci jsou fan záležitost jeho tvůrců(narozdíl od na hrách postavených sérií,které jsou psané za účelem vídělku)


Asterion neznám, ale ta argumentace mne zarazila. On je účel tvorby nějaké estetické nebo nedejbože kvalitativní kritérium?
Autorská citace #12
10.3.2009 08:35 - Dalcor
Jak špinění Asterionu? Asterion je vydáván s komerčním účelem. Stejně jako knihy z Dragonlance i knihy z Asterionu jednozančně rozšiřují merchendasing a povědomí o světě, čímž de facto zvyšují prodejnost sobě navzájem.

Ačkoliv je GilGalad může psát s fanouškovského zájmu (stejně jako třeba Cam Banks v DL), komeční hledisko je vždy importované. Nehledě na to že by pan Bronec vydával něco na čem by nevidělal. Koneckonců v rychlém sledu vydané dvě knihy svědčí o tom že to koemční heldisko bylo velmi zohledňované.

Knihy jsem nečetl, jejich kvalitu nedokážu posoudit. A kupovat si je nehodlám.

Tvoje poznámka je velmi naivní.
Autorská citace #13
10.12.2009 20:38 - Kostěj
Dalcor píše:
Knihy jsem nečetl, jejich kvalitu nedokážu posoudit. A kupovat si je nehodlám.


Dalcor píše:
Porovnejte s umělůeckým přínosem knih vycházejícíh z Dračíhou doupěte, potažmo Asterionu.


Tak jak to teda je?
Autorská citace #14
12.1.2010 18:39 - shalafi
Mám dotaz: o koho se jedná v první části Epilogu v Dracích Ztracené hvězdy? Ten bohatý tajemný cestující plující přes Schalseaskou úžinu...díky za odpověď :)
Autorská citace #15
13.1.2010 08:02 - Dalcor
netuším, potože si nepamatuji souvislosti
Autorská citace #16
15.1.2010 09:06 - Bojovnice
Já si myslím,že to byl princ Silvanoshei

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

ČAS neregistrovaní : 0.00085711479187012 sec;
Nenalezeny žádné záznamy.
1 až 20 z 25 >
ČAS 0.06724214553833 secREMOTE_IP: 3.88.254.50