Svět

Dalcor
20.2.2007 15:34
V tomto medailonku vám s co nejmenším počtem spoilerů představím jednu ze signifikantních postav Krynnu, arcimága a renegáda Raistlina Majere, Pána minulého a přítomného.
Autorská citace #1
20.2.2007 15:34 - Vannax
Fajn článek a fajn nápad takhle prezentovat týpky z herního světa. Zajímalo by mně - obecně - jaký máte vztah k takhle výrazným, prefabrikovaným osobnostem v herních světech, jakými jsou například tadyhle pan Raistlin, nebo třeba Elminster a podobně? Využíváte je ke svým hrám hodně, někdy nebo vůbec?
Autorská citace #2
20.2.2007 15:42 - Dalcor
Jak kdy, ajk kde - třeba teď jsem využil ve FR Srinshee, Elmisntera, Starmy, Fflara.
Raista jsem envyužil ani jednou :)
Autorská citace #3
20.2.2007 16:20 - Xeth
Všechny obecně známé postavy z knih (filmů, seriálů atd.) jsou symboly. Tyto symboly by měly mít váznam, smysl, měly by na něco ukazovat, o něčem vypovídat. Pokud to tak není, pokud se používají špatně nebo zbytečně, svůj význam ztrácejí. Vyjímky neexistují.
Autorská citace #4
20.2.2007 17:00 - Merlin
Nepoužívám prakticky žádnou postavu, která byla někde veřejně prezentována. Je to proto, že dává mantinely a stanoví "přesný" vzorec chování. Chybí tomu kreativita. Na jednu starnu je to dobe, DM se nemusí zabývat tvorbou mentality určité postavy, avšak vzhledem k tomu, že dotyčnou postavu znají hráči například z knížek, publikací a td. pak to v nich vyvolává, případně může vyvolat podvědomý pocit toho, že ví a očekávají jak se bude dotyčná postava chovat.
Když například potkají ve světě XY Old Shatterhanda, pak ví, že bude stát na jejich straně, nebude mluvit sprostě atd ( nebo si to tak nějak představují) a je pro ně nepřijatelné, když tento dotyčný nechá celý kmen mírumilovných indiánů napospas psancům jenom proto, že se bojí.
Jediná možnost jak tyto postavy použít je použít je okrajově...jako důkaz živoucího světa....při akci v přístavu zahlédnou Artemise kterak si vyřizuje s někým účet. Uvidí Drizzta při návštěvě horské osady....ale nazapojují se do jeho akcí...jen by měli vnímat, že existuje ( když už je teda popsán)....
Autorská citace #5
20.2.2007 17:53 - Dalcor
Souhlasí. Já nechal ve FR obnovit mythal okolo Myth Drannoru a jedinej kdo to dělal a ještě žije je Elminster ;)
Používám tyto NPC jako nástroj pro identifikaci se světem... Ty postavy ta žijí a když jste v prostředí kde se budou nacházet, tak proč ne...
Autorská citace #6
20.2.2007 18:30 - Vannax
Mám k tomu naprosto stejný postoj jako Merlin. Doslova. Ale protože jsem tuhle diskuzi zahájil, nechtěl jsem ho vnucovat hned na počátek.
Autorská citace #7
21.2.2007 07:18 - Merlin
Nvím, jestli to sem patří, ale je to podobné téma a zajímal by mě váš postoj ( teda je možný, že už to někde bylo).
Co si myslíte o používání Campain settingů? Najednu stranu je to velké ulehčení pro DM, protože zde najde spoustu informací, které by jinak musel pracně/či méně pracně vytvářet. Na druhou stranu je opět CS svazující. Je to danajský dar. Většinou mám období, kdy používám CS docela rád, hodí se především pro nižší úrovně, avšak s postupem času a vývojem postav se do mých her dostává více a více politiky a jiných zásadních věcí a ty jen těžko aplikuji na daný svět. Tedy ne že by to nešlo, pochopitelně. V každém settingu stojí, že se DM nemá nechat příliš ovlivnovat a CS slouží jen jako návod a názorná ukázka a má popustit uzdu fantazii...ale jde tzo opravdu? Jde rozpoutat válku mezi Cormyrem a Sembií bez toho, aby to mělo dalekosáhlé následky na běh celého světa? Lze nachat vyvraždit všechny thayské rudé mágy? Jistě...když chcete jde to, ale.... Nevím proč a jestli je to jen u mě, ale mám podvědomý strach, obavu, nebo lítost dělat jakékoliv větší zásahy do "provázaného" světa. At již se jednalo o Asterion, FR, Kalamar či GH. Dokonce mám někdy obavu nechat dotyčný svět plynout....přece jenom vývoj let doytčného světa jel podle nějakého vzorce či příběhu a když nechám uplynout pár let, "musím" tento příběh či vzorec jakž takž dodržovat...
Je tedy CS výhrou nebo nikoliv? Jak se k tomu stavíte vy? Necháváte se svazovat, nebo boříte CS jako domeček z karet? Rád si poslechnu jiný názor.
PS: pokud je pro to jinde jiná diskuze, pak prosím aby to někdo přesunul at tu nesviním...
Autorská citace #8
21.2.2007 08:04 - Rytíř
Já bych se s dovolením vrátil k Raistlinovi - čet jsem to až teď :)
Nějaký knížky o DL a R. jsem četl, ale ne ty pozdější. A dovolím si malinko Dalcore kritizovat, protože když neznám obsah knih, tak se na Raistovu historii ke konci moc nechytám.. :( Proč zmiňuješ nějakýho špeha Dalamara, čím je důležitý? Chápu, že se ti nechce moc vypisovat emocionální stav R. v běhu let.. ale to je na něm zase na druhou stranu to nejzajímavější :)) Takže, jak je na tom po tom zážitku v Propasti, už je to klaďas se vším všudy? A co se teda stalo s tou, jež ho milovala? Zabil jí, obětoval? Já to nevim.. a celkem rád bych, když už si to nakous :) Že by to byl spoiler si nemyslím, je přece o vývoj postavy, ne :))
Autorská citace #9
21.2.2007 08:56 - wraiths
Rytíř : no proc ho zminuje, protoze tohle je dle me nej typek po panu cerne ruze :-). a rytirku, co myslis ty...obetoval ji....;-), kdyby jsme ti to rekli tak by te to pak nebavilo pokud by jsi cetl knihu o tom. ale co si aj pamatuji tak zije....;-)
Autorská citace #10
21.2.2007 08:57 - Xeth
Souhlasim s Merlinem, ideální je prezentovat ikonická NPC (a spol.) ve vedlejších rolích. Koneckonců jsem to tu už v nějaké diskuzi zmiňoval. :)
Pokud jde o CS... myslím, že je to fajn, hrát v nějakém oficiálním světě. Pochopitelně to má své pro i proti, ale spíš než špatné či dobré bych to hodnotil jako jiné. Stěžejní výhodou asi je to, že ho všichni docela dobře znají, nebo si o něm mohou spoustu věcí přečíst / zjistit. Svět je pak hráčům bližší víc hmatatelný než DMův vlastní svět (zpravidla), zvláště když se začíná.
Já osobně preferuji vlastní svět, ale protože mě jako hráči byl vyčítán zájem o svět jiného DMa a jeho znalost a tedy i jistá moc v něm, asi nejspíš raději hraji ve světech, které všichni znají (nebo mají možnost si informace snadno zjistit).
Rytíř2Dalcor: Taky by mne zajímalo, jak to s Raistlinem bylo... poslední co vím je celkem podivné předání Magiovy hole Palinovi a mlhavě Válku Chaose (btw. ten příběh se mi moc nezamlouval... ne tolik jako Kroniky a Legendy, konec konců i 4. Příběhy mne dost zklamaly).
Autorská citace #11
21.2.2007 09:01 - Dalcor
Právě jsem v práci napsal stránku a půl spoilerů a poslal jsem to Hair na stylistickou a gramatickou korekci. Takže to do článku dovložím a dám vědět. Nechtělo se mi do toho, neboť řada knih vyjde letos.
Otázka využitelnsoti CS je škoda že Merlin zmínil zde než v samstatné diskuzi, ale pokusím se své myšlenky sesumírovat, když toho bude hodně, stvořím z toho článek :) V zásadě využívám jak CS, tak i NPC.
Autorská citace #12
21.2.2007 13:27 - Dalcor
Tak6e jsem text upravil o spoilerovou část přidanou na konec. Děkuji Hair opět za pomoc.
Autorská citace #13
21.2.2007 14:34 - Rytíř
No vida, takle by mi to asi stačilo... díky :)
Autorská citace #14
21.2.2007 16:28 - Merlin
takže jsem založil diskuzi jinde
Autorská citace #15
27.2.2007 15:13 - Dalcor
Mimcohodem takhle bude vypadat DnD Miniature figurka Raista - fakt hrůza!
http://www.dragonlanceforums.com/forums/showthread.php?p=285314#post285314
Autorská citace #16
27.2.2007 15:31 - Alnag
Však jsem ti na ní tuhle posílal odkaz. Asi to záleží na úhlu záběru...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

ČAS neregistrovaní : 0.0029480457305908 sec;
Nenalezeny žádné záznamy.
1 až 20 z 25 >
ČAS 0.075179100036621 secREMOTE_IP: 3.84.228.68