Pravidla

Dalcor
25.4.2008 18:01
Dragonlance 4.edice
Toto téma je určeno k ohlašování Novinek ve 4.Edici. Jako takové se zde budu pokoušet aktualizovat inforamce které pochytám z oficiálních stránek Dragonlacne, abych nespoiloval a nedubloval hlavní 4E téma.
Důležitým odkazem je toto téma: http://www.dragonlanceforums.com/forums/showthread.php?t=13620. Nexus a Sněm na Bělokameni momentálně řeší budoucnost Dragonlance.com a DLnexus.com právě s ohledem k šíření neoficiálních apliací 4E na Dragonlance a naopak.
Zajímavou spekulací je, že MWP prodávající DL pod WOTC licencí bylo natolik úspěšné, že ohrožovalo Forgotten Realms a Eberron.
Autorská citace #1
25.4.2008 18:50 - Alnag
Dalcor píše:
Zajímavou spekulací je, že MWP prodávající DL pod WOTC licencí bylo natolik úspěšné, že ohrožovalo Forgotten Realms a Eberron.
Se skepsí sobě vlastní musím říct, že se mi to moc nezdá. Svou pochybnost bych zakládal na dvou věcech. 1) DLCS vydali pro MWP Wizards. Kdyby byla licence tak úspěšná, jak naznačuje spekulace, vydělávali by na tom primárně WotC, protože by to prodávalo DLCS. 2) kdyby bylo DL tak úspěšné, že by se vyrovnalo Eberronu nebo FR nebylo by pak logické jej (když mají licenci zpátky) nasadit jako třetí setting k vydání. Vzhledem k novému vydavatelskému modelu - tři příručky a dost - se nebudou settingy vzájemně ohrožovat - proč není DL v užším výběru?
I když WotC se chová poslední dobou dost divně, tak kdo ví...
Autorská citace #2
25.4.2008 22:46 - Dalcor
Alnagu to je an dlouhou poelmiku. Podívej se na to takhle - MWS prodalo asi 15 Dragonlance příruček, porovnám li to s jinými licencovanými settingy je to poměrně slušný úspěch. Žádná jiná z licencovaných položek neměla takový úspěch. Tuším že Ravenloft do 3,5E ani nebyl upgradeován. A podívám li se na nabídku užšího výběru, tak kromě Ravenloftu (jedna jediná PG) ani jeden setting nebyl licencovaný
A teď proč v užším výběru není Dragonlance? IMHO proto že trh je momentálně ansycen. DL vyšlo velmi úspěšně v d20 a jeho potenciální znovuvydání by narazilo na plně pokrytý svět. Do kterého lze vlastně vydat jen systémový upgrade na kterém by nikdo nevidělal. Navíc ten svět momentálně nemůže projít dalším lámáním koelm jako FR.
Tedy, jiná situace je ve FR, které kompletně posunuli do další etapy - to ale v DL proběhlo už dvakrát (SAGA + d20). Nové knihy tedy pokrývají zcela nové herní prostředí. To u DL nejde udělat a co se týče omáčky, pak do DL téměř není co přidat - rozebraná je magie, kněží, příšerstvo, rytířské řády, mapy, dobrodružství... Snad jediná věc by byla, kdyby se WOTC zaměřili na Taladas, který mají pokrytý novou knižní trilogií a který už jednou ve 2E vyšel jako Boxed Set.
A konečně - WOTC nemá důvod vydat holý systémový upgrade, kterej by si téměř nikdo nekoupil, když je tu Nexus. Podobná komunita jako má DL je vidět jen zcela minimálně.
Dále co hovoří pro - licence je IMHO placená jednorázově buď s validitou na počet svazků, nebo s validitou na dobuvycházení. Pochybuji že by k WOTC šlo další procento tržeb. A i kdyby, jestliže by DL opravdu konkurenčně likvidoval Eberron a Forgotten Realms, pak by Wizardi tratili, protože příjmy z licencí jsou menší než příjmy z vlastního tvrdě zaplaceného materiálu. Pak se dá pozastavit nad tím proč nepokračovat v Dragonlance, ale to viz nahoře.
WOTC poslední dobou dělá zajímavá rozhodnutí - STAR WARS TCG, DRAMBLADE...
Ale toto jsou čistě spekulace. Každopádně těžko by vydalo MWS tolik přiruček, pokud by je DL neuživilo a zároveň by v té době nezaplatilo tolik (nelevných) seriálových recenzí.
Autorská citace #3
25.4.2008 22:58 - Alnag
Ravenloft byl do 3,5E updatován, ale namísto jedné příručky jako dvě. To, že i relativně menší náklad příruček může velmi solidně uživit menší nakladatelství je známá věc, otázka je, jak to ohrožuje velkonákladové Realms. Ale nechme toho... tohle my se stejně nikdy nedozvíme, takže bychom se stejně točili jen okolo dojmů. Takže jen upřesňuju ten RL.
Autorská citace #4
31.10.2008 23:12 - Cabal
Osobně bych byl radši kdyby FR ve 4. edici vůbec nevyšlo. Nevím, co WOTC čekali, ale troufnu si říct že velká část FR komunity změny nepřijala. A nový FR campaign guide vypadá spíše jako manuál na PC hru.. Možná bych tedy byl rád, že takovým procesem svět Dragonlance neprochází..
Autorská citace #5
1.11.2008 11:47 - Dalcor
Já myslím že 4E FR stejně rozdělí asociovanou komunitu jako nWOD vs oWOD. Jenže dalo se to čekat kompatibilita 4E a 3,5E je téměř nulová
Autorská citace #6
1.11.2008 11:51 - Alnag
Teda jde to už trochu OT, ale IMO nemá Forgotten Realms žádnou skutečně fixní komunitu (tím, že je to nejvíc masový svět) čímž pádem to rozdělení bude taky měkké. Daleko drsnější by asi bylo, kdyby se něco takového stalo Ravenloftu (což zřejmě nehrozí, když byl RL rozpuštěn do Shadowfellu) nebo Dragonlance (což potenciálně hrozí stále).
Autorská citace #8
9.9.2009 08:55 - yokuzava
Uz ty spammery nekdo vybloknete prosim!
Autorská citace #9
9.9.2009 09:01 - Nachtrose
Kluci to postupne sestreluji, jen je asi problem, ze pokazde prijdou s novou IPckou. Ale musi se jim nechat, ze obcas vytahnou nejake zajimeve vlakno, normalne jiz zapadle tunou prachu :-)
Autorská citace #10
9.9.2009 09:05 - yokuzava
:) mnojo noo, ja vim je to tezkej job chytat kazdeho debila a vyblokovavat.
Autorská citace #11
9.9.2009 09:26 - Vaeranias
Alnag: FR mozna (uz) nema definovanou komunitu. Sám nicmene patrim do te skupiny, ktera zmeny naprosto odmitla jako zcela zbytecne a z pohledu predchozi historie FR navic nelogicke. Cele je to tak moc delane pro nove hrace, ze to uz nejsou FR, ale zcela jiny svet, kde se shodou okolnosti par mist jmenuje jako ve FR. Byvala doba, kdy kosmologie všech svetu (a)DnD byla propojena a kazdy svet byl obklopen vetsim celkem Planescape. Vysvetlit se tak dalo mnohe. To je pryc okamzikem, kdy souboj nekolika bohu lokalniho vyznamu de facto zmenil multiversum. Asi jsem staromilec, ale proste mi chybi kontinuita FR v multiversu, takze to proste neni FR :-). Stejny zasah do DL by setting podle meho znicilo uplne stejne, a novych hracu neni az tolik.
Autorská citace #12
9.9.2009 09:42 - Blaine
Prave proto si myslim, ze na DragonLance si jeste hodne dlouho pockame. jestli vubec bude. Dark Sun me popravde zajima mnohem vic a mnohem vic se mi zda, ze pujde udelat Points of Light system do Dark Sunu nez do DL.
Autorská citace #13
9.9.2009 09:43 - Thracus
Alnag píše:
kdyby bylo DL tak úspěšné, že by se vyrovnalo Eberronu nebo FR nebylo by pak logické jej (když mají licenci zpátky) nasadit jako třetí setting k vydání. Vzhledem k novému vydavatelskému modelu - tři příručky a dost - se nebudou settingy vzájemně ohrožovat - proč není DL v užším výběru?

No podle informací přímo od WotC, které dostanu potvrzené ještě v Essenu spolu s pár knihami na příští rok, by jsme se totiž mohli DL v 4E dočka už v druhé půlce příštího roku.
ten by se totiž měl nést ve smyslu návratu klasiky a vydávat by se měl na kříž k Dark Sunu ještě jeden svět. Ve hře je Planechase a DL.
Info mám od našeho coordinátora u WotC, s kterým jsem probíral úplně jiné věci, ale vzhledem k tomu, že se se Stevenem známe tak mně informoval o DarkSunu, s tím, že ale nebude vycházet alone ale na cross ještě s jedným světem. Tak snad nepřeháněl a dočkáme se.
Autorská citace #14
9.9.2009 09:46 - Thracus
Blaine píše:
pujde udelat Points of Light system do Dark Sunu nez do DL

Sorry ale zrovna tohle bych řešil ze všeho nejmíň. Dark Sun je svět, kde se musí dořešit úplně jiný věci. Jen namátkou co třeba s Dragonbornama, s Trpaslíkama a s Elfama? Půlka ras vz HB nebude vůbec a druhá bude úplně jinak. Pak jsou tu staty. A v neposlední řadě pak zůstává magie.
Zatím má vyjít Deník Cestovatele, takže myslím že setting ještě pilují a dávají dohromady o 106.
Autorská citace #15
9.9.2009 09:53 - Blaine
Ten dalsi svet nemel byt nahodou poradne udelany Ravenloft?

K rasam: Dragonborni by klidne mohli byt stvoreni k tomu aby slouzili drakum, ale osvobodili se (je jich malo, chudaku), trpaslici tam snad jsou, ne?
wikipedia tvrdi píše:
While the world of Athas has many of the "normal" D&D races, they are substantially different; for instance, most halflings are vicious cannibals, elves are desert-running nomads, and dwarves are bald, with a tendency to become mentally focused or obsessed on achieving designated goals (like the derro).


Z toho, co jsem cetl z postu na wizardich strankach pridaji hodne classam novy build, cekal bych, ze se s magii poperou. A samotna magie? Ano, za ritualy se bude muset nejak platit zivtoni silou, ale obycejne (rekneme at-will a encounter powers) klidne muzu mit uplne minimalni vliv na okoli.
Autorská citace #16
9.9.2009 10:04 - Lotrando
Elfové v Eberronu taky nejsou úplně typičtí představitelé své rasy a spousta dalších ras je tam zmíněna jen okrajově - příliš se s nimi pro hru nepočítá. nejsou ale zakázané.
Autorská citace #17
9.9.2009 10:15 - Blaine
Eladrini, kteri byli napriklad pridani v Eberronu az v 4ed jsou z Fairie a byli uvezneni v Khorvairu po Mourningu. A to tam puvodne nebyli a jsou takhle HODNE elegantne vyreseni. Skutecne bych se nebal novych ras v Dark Sunu. Samozrejme jsou lidi, kteri to nikdy neprijmou, ale stejni lide treba nedokazi hrat DnD 4ed jenom kvuli tomu, ze tam vubec jsou dragonborni. Ale to nikdy nepochopim...
Autorská citace #18
9.9.2009 10:19 - Geralt
Pronesu kacířská slova, ze která by mě na Nexu možná někteří pravověrní ukamenovali: Skutečně mi nevadí, že Dragonlance není WotC settingem pro rok 2010. A přežiju, pokud se jím nestane ani napřesrok. Obávám se totiž, že kvapné překonvertování DL do 4. edice by mělo za následek pouze další otřesy herním světem, který už si zásadních změn v poslední době užil dost (Druhá pohroma, Paladin&Takhisis). Pokud něco Krynn potřebuje, tak je to čas na zotavení a promyšlení další koncepce, kudy se ve Věku smrtelníků bude ubírat. Salto mortale poháněné obchodními potřebami WotC si u mého milovaného settingu rád odpustím.

Netroufnu si tvrdit, jak moc na pořadu dne DL 4e je. Z toho, co jsem usoudil, se Wizardi (logicky) rozhodli vydat cestou "Každý rok nový, žánrově odlišný setting". Pro mě je tak na rok 2011 favoritem Ravenloft. Protože pro neznalého diváka zase Dragonlance není tolik odlišné od Forgotten Realms, ještě si počká, než se štafeta žánry vrátí k DL.
Autorská citace #19
9.9.2009 10:25 - Blaine
Geralt: Presne tak, presne tak. Jen at se dostane na jine veci a potom az k DL.
Autorská citace #20
9.9.2009 11:05 - Vaeranias
Blaine: Jo, Athas si dokážu představit pod DnD 4e celkem nejsnadněji. Odlišné nebo upravené rasy nejsou vůbec problém, stačí trocha fluffu, semtam změnit vzhled... Dokonce mám pocit, že 4e k Athasu sedne víc než předchozí edice. Docela bych oprášil svou prastarou, nikdy nedohranou kampaň.
Autorská citace #22
9.9.2009 12:16 - Nachtrose
Dneska jsou nejaci vytrvali.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

ČAS neregistrovaní : 0.0014400482177734 sec;
Nenalezeny žádné záznamy.
ČAS 0.080924987792969 secREMOTE_IP: 3.133.131.168